Giriş için tıklayınız.
Sitedeki kullanıcı sayısı: 31
Etkinlikler  › 50. Yıl Etkinliği
50. Yıl Etkinliği

İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü 50.Yılını Kutladı

16 Aralık 2011

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi, Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün 50.Yılı İTÜ Maden Fakültesi İhsan Ketin Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinlikle kutlandı. Jeoloji Mühendisliği Bölümü tarafından gerçekleştirilen etkinliğe, İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahsen Özsoy, Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Çağlar, Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Karagüzel, bölümün emekli öğretim üyeleri, akademisyenler, İTÜ mezunu sektör temsilcileri ve öğrenciler katıldı.

İTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahsen Özsoy konuşmasında, 1960-1961 Öğretim Yılı’nda eğitim öğretime başlayan Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün, yıllar içinde yetiştirdiği nice akademisyen ve yer bilimciler ile ulusal ve uluslararası bilime önemli hizmetlerle büyük katkılarda bulunduğunu söyledi. Prof. Dr. Özsoy 50. Yılı’nı kutlayan bir bölümün tarihsel varlığı boyunca bıraktığı etkiyi değerlendirirken, neler yaptığına, var olduğu dünyayı nasıl değiştirdiğine bakmak gerektiğini söyledi. Özsoy, İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün, tüm geçmişinin, kendi içinde bir tutarlılığı olduğunu ifade ederek 50. Yılı’nı dolduran bölümün başarısı rastlantısal olmadığını, kurulduğundan bu yana geleceğe dönük vizyonu ile bunları gerçeğe dönüştürebilmesini bilen, tüm öğretim üyelerinin, öğrencilerinin, mezunlarının ve idari personelinin ortak çabası olduğunu ifade etti.

İTÜ Maden Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Karagüzel ise Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün son dönemde yaşadığı ivmeden ve değişiminden bahsetti.  Karagüzel, bölüm laboratuvarların modernize edildiğini, araştırma altyapılarının geliştirildiğini, öğretim üyelerinin eğitim öğretim araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde topluma katkı sunma konusunda üst düzeye yükseldiğini ifade etti. Son dönemlerde bölümün başarılarının ulusal sınırları aşarak uluslararası boyutlara taşındığını söyleyen Karagüzel “Söz konusu başarının en önemli göstergesi uluslararası yayınlardır. Bölümün son beş yılda uluslararası makale sayısı 160’a ulaşmıştır. Öğretim üyelerimizin uluslararası arenada aldığı ödüller bu başarının bir diğer göstergesidir. Bizler İTÜ Jeoloji Mühendisliği Bölümü olarak evrensel düzeyde, çağın gereklerine uygun biçimde bilimsel araştırmalar yapmaya ve topluma katkı sunmaya devam edeceğiz.” diye konuştu.

Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Çağlar ise Jeoloji Bölümü’nün Türkiye’de ve dünyadaki yeri hakkında değerlendirmelerde bulunarak, Türkiye’nin tektoniği ve jeolojisinde bilinmeyenlere ulusal ve uluslararası yayınlarla bilgi üretip kabul gören bulguları ortaya koyduğunu söyledi. Çağlar “Bölümümüz yeni maden yataklarının bulunmasında, mineral ayrımında iz bırakan çalışmalar yaptı. Bu alanda modern laboratuvarlar oluşturdu. Bununla birlikte ulusal ve uluslararası ödüller alırken depremlerde görüşlerine başvurulan ve bu konuda bilim üreten üniversiteler arasında yer aldı. Bunların yanı sıra eğitim öğretim faaliyetleri ile nitelikli mühendisleri yetiştirdi.” diye konuştu. Prof. Dr. Çağlar konuşmasının son bölümünde bölüm öğretim üyelerine çağrıda bulunarak bölüm hocalarını bilimsel çalışmalarını daha organizeli bir biçimde yürütebilmek için arı gruplarına davet etti.

Jeoloji Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencisi Kaan Alçın, Jeoloji Mühendisliği Bölümü’nün de Türkiye’de hak ettiği değeri görmediğini ifade etti. Buna rağmen Jeoloji Bölümü öğrencisi olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek “İyi ki bu bölümü seçtim;  keşke demediğim için mutluyum.”dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Öğretim Üyesi Prof. Dr. Erdoğan Yüzer, “İTÜ’de Mühendislik Eğitiminin Tarihsel Süreci” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör ise “İTÜ’nün Türkiye Jeolojisindeki Yeri” başlıklı konuşmasında değerli bilim adamı, merhum Prof. Dr. İhsan Ketin’in Jeoloji Bilimine yapmış olduğu katkılardan bahsetti. 

Emekli öğretim üyeleri ve mezunlarının konuşmalarının ardından, bölüm fotoğraf albümünün gösterimini yapıldı. Katılımcılara duygusal anlar yaşatan gösterimin ardından Maden Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Çağlar ve Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Remzi Karagüzel tarafından mezunlara 50. anısına plaket takdim edildi.

 

50. YIL BÜLTENİ


 

  İlgili Sayfalar  

Program